Lackawanna

County

2019 General Election

Tuesday, November 5, 2019

163 of 163 precincts reporting.

Unofficial Results

Judge Of The Superior Court (Vote for 2)

CandidatePercentVotes

Amanda

Green-hawkins (Democrat)

25.6%

20691

Daniel D.

Mccaffery (Democrat)

28.9%

23414

Megan Mccarthy

King (Republican)

24%

19448

Christylee

Peck (Republican)

21.4%

17347

County Commissioners (Vote for 2)

CandidatePercentVotes

Jerry

Notarianni (Democrat)

28.2%

26619

Debi

Domenick (Democrat)

27%

25501

Chris

Chermak (Republican)

23.5%

22158

Michael

Giannetta (Republican)

21.4%

20198

Clerk Of Judicial Records

CandidatePercentVotes

Mauri

Kelly (Democrat)

100%

35508

County Controller

CandidatePercentVotes

Gary A.

Dibileo (Democrat)

62.6%

30139

Mary

Noldy (Republican)

37.4%

18007

County Treasurer

CandidatePercentVotes

Edward

Karpovich (Democrat)

100%

35862

County Coroner

CandidatePercentVotes

Tim

Rowland (Democrat)

100%

42104

Waverly Twp Supervisor

CandidatePercentVotes

Eric

Parry (Democrat)

100%

490

Archbald Council 4 Yr Term (Vote for 4)

CandidatePercentVotes

Michael

Ossont (Democrat)

26%

1375

Erin

Owen (Democrat)

24%

1270

David

Moran (Democrat)

25.7%

1358

Tom

Mancuso (Democrat)

24.4%

1289

Archbald Special Council 2 Yr Unexp

CandidatePercentVotes

Kimberly A.

Simon (Democrat)

100%

1294

Benton Twp Supervisor

CandidatePercentVotes

Bonnie

Rosiak (Democrat)

100%

436

Benton Twp Tax Collector 2 Yr Unexp

CandidatePercentVotes

Sarah

Debree (Republican)

100%

386

Benton Twp Auditor 6 Yr Term

CandidatePercentVotes

Nicholas A.

Shyshuk (Republican)

100%

324

Benton Twp Spec Auditor 4 Yr Unexp

CandidatePercentVotes

Jill

Spott (Republican)

100%

251

Blakely Controller

CandidatePercentVotes

Edward

Alco (Democrat)

100%

1147

Blakely Council (Vote for 4)

CandidatePercentVotes

Michael J.

Henzes (Democrat)

24.5%

1223

Joseph F.

Ercolani, Jr (Democrat)

21.2%

1057

Patrick S.

Zwanch (Democrat)

23.5%

1172

Kevin

Swift (Democrat)

19.1%

950

Denise

Boyle (Republican)

11.7%

582

Carbondale City Mayor

CandidatePercentVotes

Justin

Taylor (Democrat)

100%

744

Carbondale City Council 4 Yr Term (Vote for 3)

CandidatePercentVotes

Joseph P.

Connor (Democrat)

34.8%

916

Gerald J.

Arnese (Democrat)

33%

867

Joseph Doc

Marzzacco (Democrat)

32.2%

847

Carbondale City Council 2 Yr Term (Vote for 2)

CandidatePercentVotes

Walter

Martzen (Democrat)

51.4%

973

Joe

Mcdonald, Jr (Democrat)

48.6%

919

Carbondale Twp Supervisor

CandidatePercentVotes

Richard

Colosimo (Democrat)

100%

193

Carbondale Twp Auditor

CandidatePercentVotes

Marisa

Wormuth (Democrat)

100%

188

Clarks Green Mayor 2 Yr Unexp

CandidatePercentVotes

Kenneth

Mcgraw (Democrat)

100%

360

Clarks Green Council (Vote for 4)

CandidatePercentVotes

Keith

Williams (Democrat)

24%

383

David J.

Rinaldi (Democrat)

17.4%

277

M J.

Igoe (Democrat)

15.4%

245

Maureen O'dea

Palmer (Democrat)

13.9%

221

Terry

Cochran (Republican)

18.1%

288

Anthony

Madera (Republican)

11.3%

181

Clarks Summit Tax Collector 2 Yr Unexp

CandidatePercentVotes

Shirley S.

Skinner (Republican)

100%

987

Clarks Summit Council (Vote for 4)

CandidatePercentVotes

Harry

Kelly (Democrat)

14.9%

732

Kathleen

Simrell (Democrat)

15.4%

754

Jim

Evans (Democrat)

12.5%

613

Frank

Besten (Democrat)

12.1%

592

Robert P.

Sheils, III (Republican)

17.4%

855

David

Jenkins (Republican)

14.2%

699

Bob

Bennett (Republican)

13.5%

664

Clifton Twp Supervisor

CandidatePercentVotes

Ted

Stout (Democrat)

100%

250

Covington Twp Supervisor

CandidatePercentVotes

Melissa Hughes

Kearney (Democrat)

50.8%

309

David

Petrosky (Republican)

49.2%

299

Dalton Council 4 Yr Term (Vote for 3)

CandidatePercentVotes

James Michael

Fitzpatrick (Democrat)

29.6%

233

Elizabeth

Bonczar (Democrat)

34.3%

270

Bill

Brandt (Republican)

36.1%

284

Dalton Council 2 Yr Unexp

CandidatePercentVotes

Eric

Johnson (Republican)

100%

309

Dalton Special Council 2 Yr Unexp

CandidatePercentVotes

Martin

Fotta (Democrat)

45.7%

174

Albert

Propst (Republican)

54.3%

207

Dickson City Council (Vote for 4)

CandidatePercentVotes

John

Horvath (Democrat)

23.6%

1016

Jeffrey R.

Kovaleski (Democrat)

22.4%

964

Michael

Fedorka (Democrat)

20.8%

895

Georgia

Adamitis (Democrat)

18%

778

Paul

Kwiec (Republican)

15.3%

660

Dunmore Council (Vote for 4)

CandidatePercentVotes

Beth Mcdonald

Zangardi (Democrat)

25.6%

2922

Michael F.

Mchale (Democrat)

12.5%

1428

Michael A.

Dempsey (Democrat)

26.1%

2980

Vince

Amico (Democrat)

26.3%

3001

Michael

Hayes (Republican)

9.5%

1083

Fell Twp Supervisor

CandidatePercentVotes

Ann Marie

Torch (Democrat)

40%

283

Dale

Ulmer (Republican)

60%

424

Fell Twp Auditor

CandidatePercentVotes

Joe

Unis, Jr (Democrat)

100%

455

Glenburn Twp Supervisor

CandidatePercentVotes

Jim

Davis (Democrat)

61.2%

278

David

Druck (Republican)

38.8%

176

Greenfield Twp Supervisor

CandidatePercentVotes

Susanne

Totsky (Democrat)

100%

498

Greenfield Twp Auditor

CandidatePercentVotes

Brenda

Gavin (Democrat)

100%

464

Jefferson Twp Supervisor

CandidatePercentVotes

John L.

Peters, Sr (Democrat)

100%

755

Jefferson Twp Tax Collector 2 Yr Unexp

CandidatePercentVotes

Geraldine

Karsnak (Democrat)

51.6%

474

Carol

Fox-wallace (Republican)

48.4%

445

Jefferson Twp Auditor 6 Yr Term

CandidatePercentVotes

Paula Lee

Sorg (Republican)

100%

602

Jermyn Council (Vote for 5)

CandidatePercentVotes

Frank

Kulick (Democrat)

18.7%

248

Kevin

Napoli (Democrat)

18.3%

243

Carl J.

Tomaine (Republican)

22.3%

296

Robert M.

Hunt (Republican)

20.3%

269

Jennifer

Schreiner (Republican)

20.5%

272

Jessup Council (Vote for 3)

CandidatePercentVotes

Gerald

Crinella (Democrat)

35%

937

Francis Craig

Shander (Democrat)

33%

883

Rella

Scassellati (Democrat)

32%

858

La Plume Twp Supervisor 4 Yr Unexp

CandidatePercentVotes

Gerald

Henry (Democrat)

100%

66

Thornhurst Twp Supervisor

CandidatePercentVotes

Elaine

Evans (Democrat)

100%

96

Thornhurst Twp Auditor

CandidatePercentVotes

Candice

Dibble (Democrat)

100%

97

Madison Twp Supervisor

CandidatePercentVotes

Andrew

Nazarenko (Democrat)

100%

464

Mayfield Council (Vote for 4)

CandidatePercentVotes

Bridget

Boettcher (Democrat)

46.4%

303

Thomas K.

Gallagher (Democrat)

53.6%

350

Moosic Council (Vote for 3)

CandidatePercentVotes

Robert

Besecker (Democrat)

31.4%

856

Stanley

Kania (Democrat)

30.9%

843

Scott

Flanagan (Democrat)

37.7%

1029

Moscow Council (Vote for 3)

CandidatePercentVotes

Marc

Gaughan (Democrat)

34.5%

363

Edward D.

Gaughan (Democrat)

33%

347

Joseph

Castrogiovanni (Democrat)

32.5%

342

Newton Twp Supervisor

CandidatePercentVotes

Robert

Naegele (Republican)

100%

497

North Abington Twp Supervisor

CandidatePercentVotes

Thomas

Mundrake (Republican)

100%

136

North Abington Twp Auditor 6 Yr Term

CandidatePercentVotes

Carolyn

Lewis (Republican)

100%

118

Old Forge Council 4 Yr Term (Vote for 4)

CandidatePercentVotes

Russ

Rinaldi (Democrat)

19.1%

1286

Rick

Notari (Democrat)

20.1%

1351

Lou

Febbo (Democrat)

17.7%

1193

Chuck

Karam (Democrat)

9.9%

665

Mike

Lettieri (Republican)

17.5%

1181

Joe

Ferrett (Republican)

15.7%

1060

Old Forge Council 2 Yr Unexp

CandidatePercentVotes

Russ

Rinaldi (Democrat)

100%

1314

Olyphant Council (Vote for 4)

CandidatePercentVotes

Robert E.

Hudak (Democrat)

29.1%

1048

Michael

Abda (Democrat)

26.3%

949

Beth

Frushon (Democrat)

22.9%

824

Dina

Harrington (Democrat)

21.8%

785

Ransom Twp Supervisor

CandidatePercentVotes

David W.

Bird, Jr (Democrat)

100%

316

Roaring Brook Twp Supervisor

CandidatePercentVotes

Eric

Schield (Democrat)

100%

445

Scott Twp Supervisor

CandidatePercentVotes

Naomi Mimi

Johnson (Democrat)

39.7%

606

Brian

Brenzel (Republican)

60.3%

921

Scott Twp Auditor

CandidatePercentVotes

Gayle

Hart (Democrat)

100%

948

Scranton Special Mayor 2 Yr Unexp

CandidatePercentVotes

Chris

Cullen (Democrat)

16.4%

2567

Charlie

Spano (Republican)

15.8%

2468

Kyle T.

Donahue (Independent)

23%

3588

Scranton City Controller

CandidatePercentVotes

John J.

Murray (Democrat)

100%

11065

Scranton City Council (Vote for 2)

CandidatePercentVotes

Jessica

Rothchild (Democrat)

37.4%

9343

Mark

Mcandrew (Democrat)

36.4%

9073

Andy

Chomko (Republican)

26.2%

6542

South Abington Twp Supervisor

CandidatePercentVotes

Giles W.

Stanton (Republican)

100%

1492

Springbrook Twp Supervisor (Vote for 2)

CandidatePercentVotes

Rochelle

Mcallister (Democrat)

21.4%

245

Steven

Slesh (Democrat)

43.9%

504

William A.

Herne (Republican)

34.7%

398

Springbrook Twp Auditor 6 Yr Term

CandidatePercentVotes

Sharon

Volpe (Democrat)

100%

404

Taylor Council (Vote for 3)

CandidatePercentVotes

Francis

Deangelo (Democrat)

37.6%

921

Brian

Fallon (Democrat)

29.2%

716

Rob

Naro (Democrat)

33.2%

814

Throop Council 4 Yr Term (Vote for 3)

CandidatePercentVotes

Charlene Depasquale

Tomasovitch (Democrat)

34.1%

601

Wayne

Williams (Democrat)

33.5%

592

Robert

Magliocchi (Democrat)

32.4%

572

Throop Council 2 Yr Unexp

CandidatePercentVotes

Anthony

Gangemi (Democrat)

100%

667

Vandling Council (Vote for 4)

CandidatePercentVotes

William

Boyle (Democrat)

26.5%

115

John F.

Mayers (Democrat)

24.2%

105

Francis

Pantzar (Republican)

24.7%

107

William M.

Matos (Republican)

24.7%

107

Abington Heights School Dir. Rgn. 1

CandidatePercentVotes

Warren T.

Acker (Democrat)

100%

1980

Abington Heights School Dir. Rgn. 2

CandidatePercentVotes

Enis

Murtaj (Democrat)

100%

1703

Abington Heights School Dir. Rgn. 3

CandidatePercentVotes

Gregory C.

Madensky (Democrat)

100%

1414

Abington Heights School Dir. At-large (Vote for 2)

CandidatePercentVotes

Michael

Fleming (Democrat)

51.7%

4365

Philip Edward

Robson (Democrat)

48.3%

4084

Carbondale Area School Dir. Rgn. 1 (Vote for 2)

CandidatePercentVotes

Peter

Saltisiak (Democrat)

20.4%

294

Lynnette

Lepre-vandeusen (Democrat)

43.1%

622

Brandy

Champagne-collins (Republican)

36.6%

528

Carbondale Area School Dir. Rgn. 2

CandidatePercentVotes

Gary

Smedley (Democrat)

100%

467

Carbondale Area School Dir. Rgn. 3 (Vote for 2)

CandidatePercentVotes

Joseph F.

Caviston (Democrat)

51.9%

451

David J.

Osborne (Democrat)

48.1%

418

Dunmore School Dir. (Vote for 5)

CandidatePercentVotes

James C.

Mchale, Jr (Democrat)

18.7%

2346

Jessica

Libassi (Democrat)

20.6%

2593

Joe

Muracco (Democrat)

19.1%

2397

Francis X.

Kranick, Jr (Democrat)

21.7%

2730

Robert

Holtham (Democrat)

19.8%

2491

Forest City Regional School Dir. Rgn. 4

CandidatePercentVotes

Bernice

Lukus (Democrat)

100%

157

Lackawanna Trail School Dir. Rgn. 2 (Vote for 2)

CandidatePercentVotes

Michael W.

Mould (Democrat)

39.9%

309

Dane

Bower (Democrat)

25.1%

194

Robert

Minick, III (Republican)

35%

271

Lackawanna Trail School Dir. Rgn. 3

CandidatePercentVotes

Joseph F.

Ross (Democrat)

100%

522

Lakeland School Dir. Rgn. 1 (Vote for 2)

CandidatePercentVotes

Angela

Giglia-morrison (Democrat)

64.3%

781

Thomas J.

Walsh (Democrat)

35.7%

433

Lakeland School Dir. Rgn. 2

CandidatePercentVotes

John

Yanochik (Democrat)

100%

487

Lakeland School Dir. Rgn. 3 (Vote for 2)

CandidatePercentVotes

Bobby

Boyarsky (Democrat)

54.3%

1195

Casey

Patuk (Democrat)

45.7%

1005

Mid Valley School Dir. Rgn. 1

CandidatePercentVotes

Anthony

Barrett (Democrat)

100%

1112

Mid Valley School Dir. Rgn. 2 (Vote for 3)

CandidatePercentVotes

Gerald

Luchansky (Democrat)

35.5%

1006

Donna

Dixon (Democrat)

33.1%

939

Glenn M.

Cashuric (Democrat)

31.3%

888

Mid Valley School Dir. Rgn. 3

CandidatePercentVotes

Ronald

Bukowski (Democrat)

100%

773

North Pocono School Dir. Rgn. 2 (Vote for 2)

CandidatePercentVotes

Bill

Burke (Democrat)

52.5%

1019

Ralph

Colo (Democrat)

47.5%

923

North Pocono School Dir. Rgn. 3 (Vote for 3)

CandidatePercentVotes

Diane

Croom (Democrat)

33%

1008

Michael

May (Democrat)

32.8%

1002

John

Martinelli (Democrat)

34.2%

1045

Old Forge School Dir. (Vote for 5)

CandidatePercentVotes

Marie Pero

Ciuferri (Democrat)

19.1%

1433

Vanessa Malinowski

Nee (Democrat)

17%

1276

Robert J.

Notari (Democrat)

18.3%

1372

Brian P.

Guida (Democrat)

18.2%

1367

Jenna Jones

Shotwell (Democrat)

15.8%

1185

Frank

Scavo (Republican)

11.7%

876

Riverside School Dir. (Vote for 5)

CandidatePercentVotes

Mary Antoniacci

Mchugh (Democrat)

20.5%

1736

George J.

Bieber (Democrat)

20.2%

1715

Linda Smerdon

Joyce (Democrat)

19.7%

1666

Kevin

Harchar (Democrat)

19.8%

1678

Caryn

Emiliani (Democrat)

19.8%

1682

Scranton School Dir. 4 Year Term (Vote for 5)

CandidatePercentVotes

Catherine

Fox (Democrat)

23.2%

10015

Tara

Yanni (Democrat)

20.1%

8649

Tom

Schuster (Democrat)

20.3%

8772

Sarah E.

Cruz (Democrat)

19.4%

8384

Ro

Hume (Democrat)

16.9%

7294

Scranton School Dir. 2 Yr Unexp

CandidatePercentVotes

Tom

Schuster (Democrat)

100%

11542

Valley View Sch. Dir. Rgn. 1-4 Yr Term

CandidatePercentVotes

James M.

Addley (Democrat)

100%

1441

Valley View Spec Sch Dir Rgn 1-2 Yr Unex

CandidatePercentVotes

Joe

Farrell (Independent)

100%

1229

Valley View School Dir. Rgn. 2 (Vote for 2)

CandidatePercentVotes

Joseph J.

Koniszewski (Democrat)

51.9%

1170

John

Evans, Sr (Democrat)

48.1%

1084

Valley View School Dir. Rgn. 3 (Vote for 2)

CandidatePercentVotes

Curt

Camoni (Democrat)

53%

896

Laurie

Marino (Democrat)

47%

794